foto

L E D E N / J A N U A R Y 2008

Ú N O R / F E B R U A R Y
26.01.2008

Jen dvě fotky pořízené ve sledu několika minut - ATR42 OK-KFO z Prahy a krásný maďarský L-410 ve fotogrammetrické úpravě, který podle všeho přilétl za účelem údržby.

From this day, I add only two photos taken within few minutes - ATR42 OK-KFO from Prague and awesome Hungarian photogrammetric L-410 that arrived most likely for purpose of maintenance.


21.01.2008

Dnes jsem učinil pokus o vyfocení Ryana, jelikož se v současné době čas příletu vhodně shoduje se západem slunce. Světelné podmínky, viditelnost a "ostrý" vzduch dnes byly oproti jiným dnům opravdu vyjímečné.

I made an attempt to take several shots of Ryan´s Boeing 737 landing since the time of arrival is exactly the same as the time of sunset these days. As for light conditions, these were truly marvellous. In my humble opinion, there hasn´t been anything like as breathtaking and photogenic as today´s dusk over the past few months.


18.01.2008

Odpolední odlet Iljušinu 76 běloruské společnosti Trans Avia Export. Podle dostupných informací létal stroj ještě v prosinci s nápisem Atlant-Soyuz na trupu, ovšem již poměrně dlouho s běloruskou registrací a volacím znakem TXC, který náleží právě firmě Transavia Export.

Afternoon departure of Ilyushin 76 owned by Belorussian company Transavia Export. According to the available information, this aircraft was flying with Atlant Soyuz titles till December of 2007 although it is operating under TXC callsing and with Belorussian registration for much longer time.


09.01.2008

Dnes se mi naskytla možnost pořídit pár fotek jednoho ze zajímavějších ruských charterů - Jaka 42D společnosti Centre-Avia. Šlo o registraci RA-42385, kterou jsem zde už kdysi spatřil.

On that day, I had a chance to capture one of more interesting Russian planes flying to Brno in this period. It was Yakovlev Yak-42D of registration RA-42385 that I have already seen at LKTB.


05.01.2008

Dnešek poskytnul opravdu dobrou možnost k focení - od rána zde panoval relativně čilý ruch. Nejdříve odlétl islandský Dornier 328 a německý Beechcraft D-CLOG a poté se na tréninky dostavil Airbus 320 ČSA OK-LEG, který byl následován Dashem 8-300 Austrian Arrows OE-LTM. Nepříznivé počasí tak bohatě vyrovnala možnost pořízení spousty fotek při početných letmých přistáních.

This morning, there was quite a nice opportunity for spotting - the traffic was relatively busy. At first, Icelandic Doriner 328 and German Beechcraft D-CLOG departed. Then Czech Airlines Airbus 320 arrived for its base training session at Turany airport. The Airbus was followed by Austrian Arrows Dash 8-300 OE-LTM flying here with the intention of training as well. So that the possibility of taking various shots compensated the dull, windy and especially cold weaher.


02.01.2008

Volné ráno jsem jako vždy využil k vyfocení příletu Ryana ze Španělska. Musím poznamenat, že už poněkolikáté za poslední dobu jsem zaznamenal velmi slušnou vytíženost letadla. Mimo to se na letišti pohyboval taky poněkud netradiční dopravní prostředek:-). Usoudil jsem také, že první středeční let pravidelné linky do Moskvy provozované společností Atlant-Soyuz je dobrá příležitost k pokusu o noční focení. Klasicky se zde jeden ze dvou Boeingů z flotily moskevského dopravce setkal s "londýnským" Ryanem EI-DAV.

I used the first part of free morning for capturing of Ryanair Boeing arriving from Spain. It is necessary to point out that the load factor (according to my small observation) is quite good the lately. Besides that, a bit nontraditional mean of transport (as for our airport) was seen:-) I came to the conclusion that it would be good to take a couple of photographs on the occasion of first Wednesday Atlant-Souyz regular flight from Moscow. In the evening, I was lured out to capture this event... As usual, one of two Boeings owned by the Moscow government carrier - VP-BBL - met at LKTB with Ryanair B738 from Stansted.


P R O S I N E C / D E C E M B E R 2007